نکات مهم برای انتخاب تلویزیون مناسب

سئو کار
25 خرداد 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
نکات مهم برای انتخاب تلویزیون مناسب

نکات مهم برای انتخاب تلویزیون مناسب

امروزه در بازار تکنولوژی‌های بسیار گسترده‌ای وجود دارد و هنگام خرید تلویزیون شما با مدلهای بسیار گسترده‌ای از تلویزیون روبرو هستید. یکی از دغدغه‌های کاربران خرید تلویزیون با کیفیت است. تصمیم گرفتن در مورد تلویزیون گاهی مواقع بسیار دشوار است. در این مقاله قصد داریم شما را با نکات مهم خرید تلویزیون آشنا کنیم با خواندن این مقاله به راحتی می‌توانید دست به انتخاب بزنید و راهنمای انتخاب بهترین تلویزیون را به دست می‌آورید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

 

بهترین سایز تلویزیون چیست؟

یکی از مهمترین نکاتی که در خرید تلویزیون موثر است سایز تلویزیون است. با توجه به این که شما می‌خواهید تلویزیون را در چه مکانی قرار دهید باید به دنبال خرید مناسب ترین سایز تلویزیون باشید. اگر به دنبال خرید تلویزیون برای فضاهای کوچک مانند اتاق خواب و آشپزخانه هستید بهتر است سایت‌های 24 تا 32 اینچ را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید برای اتاق‌ها و فضاهای بزرگتر مانند اتاق کنفرانس فروشگاه و اتاق پذیرایی تلویزیون بخرید حتماً تلویزیون‌های بزرگتر از 40 اینچ را خریداری نمایید. در انتخاب سایز تلویزیون حتما به فاصله افراد تا صفحه نمایش تلویزیون توجه کنید. در جدول زیر فاصله استاندارد فرد تا تلویزیون برای سایت‌های مختلف تلویزیون ارائه شده است.

 

وضوح تصویر یا کیفیت تصویر

بعد از اینکه سایز مناسب خودتان را انتخاب کردید نوبت به توجه به کیفیت تصویر یا رزولوشن تلویزیون می‌رسد. وضوح تصویر از جمله نکات مهم و موثر در خرید تلویزیون است اگر یک تلویزیون هر چه از رزولوشن بالاتری برخوردار باشد شما تصاویر با کیفیت تر و شادتر مشاهده می‌کنید. همچنین تمامی جزئیات تصاویر نیز برای شما واضح تر ارائه می‌شود. به طور کلی چندین رزولیشن یا کیفیت تصویر وجود دارد از جمله کیفیت‌های تصویر SD، HD، FULL HD، 4K و 8K.

 

تلویزیونهای SD

تلویزیون‌هایی که به کیفیت تصویر SD مجهز شده اند کمترین رزولیشن را در مقایسه با سایر تلویزیون‌ها دارند. رزولیشن تلویزیون‌های SD برابر 480 پیکسل است. در این تلویزیون‌ها بسیاری از جزئیات را از دست می‌دهید و از کیفیت و وضوح بسیار گسترده‌ای برخوردار نخواهید بود.

 

تلویزیون‌های HD

تلویزیون‌های اچ دی نسل جدید تلویزیون‌های SD هستند. کیفیت تصویر تلویزیون‌های اچ دی 720 پیکسل است. این تلویزیون‌ها در مقایسه با تلویزیون‌های SD کیفیت بهتری را برای شما ارائه می‌دهند اما در مقایسه با تلویزیون‌های FULL HD رزولوشن کمتری دارند و از کیفیت و وضوح کمتری نیز برخوردارند.

 

تلویزیون FULL HD

در حال حاضر تلویزیون‌های FULL HD بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داده اند. این تلویزیون‌ها در مقایسه با تلویزیون‌های hd رزولوشن بیشتری دارند و می‌توانند تصاویر را با جزئیات بالاتری برای شما ارائه دهد. رزولوشن تلویزیون‌های FULL HD برابر 1920 در 1080 پیکسل می‌باشد. این تلویزیون‌ها در مقایسه با تلویزیون‌های 4K رزولیشن کمتری دارند به همین دلیل طبیعی است که از قیمت کمتری نیز برخوردار باشند.

 

تلویزیون‌های 4K یا UHD

بعد از تلویزیون‌های FULL HD تلویزیون های 4K یا UHD به بازار عرضه شده اند. این تلویزیون‌ها می‌توانند تصاویر را با کیفیت بسیار بالا و جزئیات دقیق نمایش دهند. تلویزیون‌های 4K برابر 3840 * 2160 پیکسل تراکم پیکسلی دارند. تلویزیون‌ها در میان کاربران بسیار محبوب هستند در مقایسه با تلویزیون‌های FULL HD چندین برابر رزولوشن بالاتری دارند و می‌توانند تصاویر و با جزئیات بسیار بالا برای شما نمایش دهند.

 

تلویزیون 8k

تلویزیون 8k بهترین کیفیت تصویر در بازار شناخته شده است. وضوح تصویر تلویزیون 8k دو برابر تلویزیون 4K می‌باشد. این تلویزیون‌ها تراکم پیکسلی 4320 * 7680 پیکسل دارند. در تلویزیونهای 8k باید فیلم‌های مخصوص به خودشان را نیز تهیه کنید و آنها را بر روی صفحه نمایش تلویزیون مشاهده کنید. تعداد این فیلم‌ها بسیار اندک است و در حال حاضر محتوای موجود برای تکنولوژی‌های عید کا بسیار نایاب است.

 

آیا قابلیت HDR در انتخاب و خرید تلویزیون مناسب موثر است؟

منظور از قابلیت HDR همان محدوده دینامیکی بالا است. این قابلیت فقط برای تلویزیون‌های فورکا به کار رفته است. تلویزیون‌هایی که به قابلیت HDR مجهز شده اند می‌توانند تصاویر را با کیفیت بسیار بالا و کاملا درخشان برای شما ارائه دهند. تصاویر و صحنه‌های پخش شده بر روی صفحه نمایش تلویزیون کاملا واضح و نزدیک به واقعیت است.

 

تلویزیون‌های هوشمند چه ویژگی‌هایی دارند؟

هنگام خرید تلویزیون نکته بسیار مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد خرید تلویزیون هوشمند یا خرید تلویزیون معمولی می‌باشد. تلویزیون‌هایی که به قابلیت اسمارت مجهز شده اند از جمله تلویزیون‌های هوشمند هستند. با توجه به اینکه شما چه انتظاری از تلویزیون دارید و می‌خواهید برای چه کاری از تلویزیون استفاده کنید می‌توانید به دنبال خرید تلویزیون معمولی و خرید تلویزیون هوشمند باشید. تلویزیون‌های هوشمند دارای سیستم عامل هستند و شما میتوانید به راحتی به اینترنت متصل شوید و نرم افزار‌های اندروید را بر روی صفحه نمایش تلویزیون دانلود نصب و اجرا کنید. همچنین امکان اتصال تلویزیون‌های هوشمند به انواع گوشی‌ها و تبلت‌ها نیز وجود دارد. با توجه به این که یک تلویزیون توسط چه برندی به بازار عرضه شده و چه مدلی دارد ممکن است از سیستم‌عامل مختلفی نیز پشتیبانی می‌کند.

 

ویژگی‌های سیستم صوتی یک تلویزیون خوب چیست؟

با توجه به اینکه تکنولوژی تلویزیون‌ها با گذر زمان پیشرفته تر شده است سایز صفحه نمایش تلویزیون بزرگتر شده و پنل اطراف صفحه نمایش تلویزیونی کاهش یافته است. به همین دلیل مکان جاگذاری اسپیکرها و بلندگوهای قدرتمند در تلویزیون‌ها وجود ندارد. اگر بخواهیم صدای تلویزیون‌های نسل جدید را با تلویزیون‌های نسل قدیمی مقایسه کنیم تلویزیونهای نسل جدید از کیفیت صوتی کمتری برخوردار هستند و می‌توانند میزان صدای کمتری را نیز ارائه دهند.

 

زاویه دید مناسب تلویزیون چیست؟

یکی از مهمترین نکات در زمان انتخاب و خرید تلویزیون توجه به زاویه دید تلویزیون است. بیشتر تلویزیون‌های پلاسما ال ای دی و ال سی دی از زاویه دید متفاوتی برخوردار هستند. منظور از زاویه دید این است که زمانی که شما از تلویزیون دور می‌شوید یا حتی اگر زاویه نشستن خودتان را تغییر می‌دهید ممکن است با تغییر زاویه رنگ و نور صفحه نمایش تلویزیونی تغییر کند. اگر محل نشستن خود را در مقابل تلویزیون تغییر دادید و رنگ و نور صفحه نمایش نیز تغییر پیدا کرد این به این معناست که تلویزیون زاویه دید مناسبی ندارد و زوایای مختلف می‌تواند تصاویر را با کیفیت بالا ارائه دهد. در تلویزیون‌های QLED و OLED زاویه دید معنا ندارد و شما در هر زاویه ای که تصاویر را مشاهده کنید آنها را با کیفیت تصویر فوق العاده دریافت می‌کنید.

 

بهترین اتصالات و پورت‌های تلویزیون کدامند؟

یکی از نکاتی که هنگام انتخاب و خرید تلویزیون باید مورد توجه قرار بگیرد پورت‌ها و درگاه‌های ورودی و خروجی تلویزیون می‌باشد. اگر از تلویزیون و گیرنده دیجیتال استفاده می‌کنید و قرار نیست وسیله دیگری را به تلویزیون متصل کنید می‌توانید به راحتی دستگاهی را بخرید که پورت‌ها و ورودی‌های کمتری داشته باشد اما اگر می‌خواهید در خرید تلویزیون علاوه بر گیرنده دیجیتال وسایل مانند لپتاپ کنسول بازی و ساندبار را نیز به تلویزیون متصل کنید حتماً باید به دنبال خرید تلویزیونی باشید که به درگاه HDMI، USB کامپوننت و LAN مجهز شده باشد. پورت‌های USB و HDMI پرکاربردترین درگاه‌های ارتباطی برای تلویزیون می‌باشد.

 

مهمترین ویژگی پنل در زمان خرید تلویزیون چیست؟

در بازار تلویزیون‌ها با پنل‌های مختلف وجود دارند. رایج ترین پنل‌های که در تلویزیون‌ها به کار رفته است از جمله پنل‌های پلاسما ال ای دی یا ال سی دی پنل OLED و پنل QLED می‌باشد. تلویزیون‌ پلاسما ویژگی‌های بسیار خوبی مانند عمر بالا و نرخ به روز رسانی گسترده دارند.پلاسما امروزه به ندرت در بازار یافت می‌شوند زیرا تلویزیونهای ال سی دی و ال ای دی مزایای بیشتری دارد و می‌تواند تصاویر با کیفیت بالاتر و وضوح بهتر ارائه دهند.

 

تلویزیون‌های LED

تلویزیون‌های LED از نوع تلویزیون ال سی دی محسوب می‌شود. تفاوت این دو تلویزیون فقط در نوع پیکسل‌ها است. تلویزیون‌های ال ای دی و ال سی دی در مقایسه با تلویزیون‌های پلاسما از کیفیت و وضوح بهتری برخوردار هستند. با توجه به اینکه تلویزیون‌های OLED و کیولد قیمت بالایی دارند خرید تلویزیون LED و خرید تلویزیون ال سی دی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است. همچنین تلویزیون‌های ال ای دی و تلویزیون‌های ال سی دی در سایز‌های مختلف تولید شده اند و شما می‌توانید هر کدام از این سایز‌ها را به راحتی انتخاب و خریداری کنید. یکی از مهم ترین نکات در انتخاب سایز مناسب تلویزیون میزان فاصله شما از تلویزیون است.

 

تلویزیون OLED

تلویزیون‌های OLED از جمله بهترین تلویزیون‌ها برای خرید محسوب می‌شود. تلویزیون‌های OLED می‌توانند تصاویر با کیفیت بسیار بالایی گسترد ارائه دهد. این تلویزیون‌ها کاملا انعطاف پذیر هستند و حتی در حالت منحنی نیز تولید شده‌اند. تلویزیونهای OLED تمامی تصاویر تیره و مشکی را با کیفیت بسیار بالایی در مقایسه با تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی ارائه می‌دهند اما نور صفحه نمایش تلویزیون‌های OLED در مقایسه با تلویزیون‌های ال سی دی کمتر است.