ماشین ظرفشویی چیست؟ نگاهی به سرگذشت ماشین ظرفشویی از ابتدا تا به امروز

arya
20 اسفند 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
ماشین ظرفشویی چیست؟ نگاهی به سرگذشت ماشین ظرفشویی از ابتدا تا به امروز

ماشین ظرفشویی چیست؟

ماشین ظرفشویی، ماشینی است که برای تمیز کردن خودکار ظروف آشپزی، کارد و چنگال استفاده می شود. برخلاف شستشوی دستی که برای از بین بردن کثیفی ها به شدت به شستشوی فیزیکی متکی است، ماشین ظرفشویی مکانیکی، با پاشیدن آب داغ، (معمولاً بین 45 تا 75 درجه سانتی گراد (110تا 170درجه فارنهایت) بر روی ظروف، تمیز می شود. در اقلام ظریف، دمای آب کمتری، برای شستشو مورد استفاده می شود.
مخلوطی از آب و مواد شوینده در ماشین ظرفشویی، به یک یا چند افشاننده چرخان، پمپ می شود و ظروف را با مخلوط تمیز کننده، تمیز می کند. این مخلوط برای صرفه جویی در مصرف آب و انرژی به گردش در می آید. اغلب یک پیش شستشو وجود دارد که ممکن است حاوی مواد شوینده باشد یا نباشد، و سپس آب تخلیه می شود.

پس از آن، شستشوی اصلی با آب شیرین و مواد شوینده انجام می شود. پس از پایان شستشو، آب تخلیه می شود. آب گرم بیشتری با استفاده از یک شیر برقی الکترومکانیکی وارد وان می شود و سیکل شستشو، آغاز می شود. پس از پایان فرآیند آبکشی، آب دوباره تخلیه می شود و ظروف با یکی از چندین روش خشک کردن خشک می شوند. به طور معمول یک مایع شستشو، یک ماده شیمیایی برای کاهش کشش سطحی آب، برای کاهش لکه های آب ناشی از آب سخت یا دلایل دیگر استفاده می شود.

علاوه بر واحدهای خانگی، ماشین‌های ظرفشویی صنعتی برای استفاده در موسسات تجاری مانند هتل‌ها و رستوران‌ها در دسترس هستند و بسیاری از ظروف باید در آنجا تمیز شوند. شستشو با دمای 65 تا 71 درجه سانتیگراد (149تا 160درجه فارنهایت) انجام می شود. بهداشت آن، با استفاده از یک بخاری تقویت کننده که دمای شستشوی نهایی 82 درجه سانتیگراد (180درجه فارنهایت) را فراهم می کند و یا از طریق استفاده از یک ضدعفونی کننده شیمیایی، حاصل می شود.

تاریخچه ماشین ظرفشویی

اولین وسیله مکانیکی ظرفشویی در سال 1850، توسط جوئل هاتون در ایالات متحده برای حق امتیاز، ثبت شد. این وسیله از چوب ساخته شده بود و در حالی که آب روی ظروف می پاشید، با دست کوک میشد. دستگاه هم کند بود و هم غیر قابل اعتماد. حق اختراع دیگری در سال 1865، به ال.ای الکساندر، اعطا شد که مشابه اولین دستگاه بود. اما دارای یک سیستم قفسه میل کوک دستی بود. هیچ یک از این دو دستگاه عملی یا به طور گسترده پذیرفته نشدند. برخی از مورخان، این نگرش تاریخی را به عنوان تلاشی که برای تسهیل کار زنان در خانه به وجود آمده بود، کاری قابل ارزش ذکر می کنند.

موفق ترین ماشین ظرفشویی دستی در سال 1886، توسط جوزفین کاکرین به همراه جورج باترز مکانیک در آمریکا اختراع شد. این دستگاه زمانی که کوکرین (یک فرد اجتماعی ثروتمند) می خواست از چینی خود در حین شستن آن محافظت کند، اختراع شد. اختراع آنها در نمایشگاه جهانی 1893 در شیکاگو، با نام لاوادورا رونمایی شد اما به لاواپلاتوس تغییر یافت. زیرا ماشین دیگری که در سال 1858 اختراع شد قبلاً این نام را داشت. دلیل این کار کوکرین، ناامیدی او از آسیب‌هایی بود که به چینی خوبش وارد شد؛ هنگامی که خدمتکارانش آن را در حین تمیز کردن شکستند.

اولین ماشین ظرفشویی خانگی اروپا، با موتور الکتریکی، توسط میل، در سال 1929 اختراع و تولید شد.

در بریتانیا، ویلیام هاوارد لیونز در سال 1924 یک ماشین ظرفشویی کوچک و غیر الکتریکی مناسب برای مصارف خانگی اختراع کرد. این دستگاه متشکل از یک درب برای بارگیری، یک قفسه سیمی برای نگهداری ظروف کثیف و یک افشاننده چرخان بود. عناصر خشک کن در سال 1940به طرح او اضافه شد. این اولین ماشین مناسب برای استفاده خانگی بود و در زمانی به وجود آمد که لوله کشی دائمی و آب جاری در خانه به طور فزاینده ای رایج شده بود.

با این وجود، طراحی او, به یک موفقیت تجاری تبدیل نشد و ماشین‌های ظرفشویی تنها در دوران پس از جنگ، در دهه 1950 به عنوان لوازم خانگی با موفقیت فروخته شدند؛ البته فقط به ثروتمندان. در ابتدا، ماشین‌های ظرفشویی به‌عنوان دستگاه‌های مستقل یا قابل حمل فروخته می‌شدند؛ اما با توسعه کانتر دیوار به دیوار و کابینت‌های ارتفاع استاندارد، ماشین‌های ظرفشویی با اندازه‌ها و شکل‌های استاندارد به بازار عرضه شدند و در زیر میز آشپزخانه قرار گرفتند.

در دهه 1970، ماشین ظرفشویی در منازل مسکونی در آمریکای شمالی و اروپای غربی رایج گشت. تا سال 2012، بیش از 75درصد از خانه ها در ایالات متحده و آلمان ماشین ظرفشویی داشتند.

در اواخر دهه 1990، تولیدکنندگان شروع به ارائه ویژگی‌های جدید صرفه‌جویی در انرژی در ماشین‌های ظرفشویی کردند. یکی از این ویژگی ها، استفاده از “حسگرهای خاکی” بود. حسگر خاکی، ابزاری کامپیوتری در ماشین ظرفشویی بود که ذرات غذا بر روی ظروف را اندازه گیری می کرد. هنگامی که ماشین ظرفشویی ظروف را به حدی تمیز می کرد که ذرات غذای بیشتری باقی نمی ماند، حسگر خاک ظروف را، تمیز گزارش می کرد. این سنسور با نوآوری دیگری، در استفاده از تغییر زمان شستشو، ارتقا یافت. به خصوص اگر ظروف کثیف بودند، ماشین ظرفشویی برای مدت طولانی تری کار می کرد. به این ترتیب، ماشین ظرفشویی تنها تا زمانی که نیاز است، کار می کند و در مصرف انرژی و آب صرفه جویی می شود.

طراحی داخلی ماشین ظرفشویی

اندازه و ظرفیت

ظرفشویی هایی که در کابینت های آشپزخانه استاندارد نصب می شوند، دارای عرض و طول استاندارد 60 در 61 سانتی متر هستند. اکثر ماشین های ظرفشویی باید در شکاف هایی با حداقل 86 سانتی متر ارتفاع، نصب شوند. ماشین ظرفشویی های قابل حمل، در اندازه های 45 در 60 سانتی متر در اروپا یا 46 و 61 سانتی متر در ایالات متحده، با پایه های چرخ دار و میزهای متصل وجود دارد. همچنین ماشین های ظرفشویی در اندازه های مطابق با استاندارد gastronorm اروپا موجود است. ماشین های ظرفشویی ممکن است در طرح های استاندارد یا بلند وان عرضه شوند. ماشین‌های ظرفشویی وان استاندارد دارای یک صفحه ضربه‌ای در زیر درب ماشین ظرفشویی هستند که امکان نگهداری و نصب ساده‌تر را فراهم می‌کند. اما ماشین‌های ظرفشویی وان بلند تقریباً 20٪ ظرفیت بیشتری دارند و به دلیل داشتن درب جلوی پیوسته و مقاوم، صدا را بهتر تعدیل می کنند.

استاندارد بین المللی ظرفیت ماشین ظرفشویی به عنوان تنظیمات مکان استاندارد بیان می شود. ماشین ظرفشویی های تجاری، به عنوان بشقاب در ساعت رتبه بندی می شوند. رتبه بندی بر اساس صفحات استاندارد با همان اندازه است. همین امر را می توان در مورد شیشه شوی های تجاری نیز گفت. زیرا آنها بر اساس شیشه های استاندارد (معمولاً شیشه های پینتی) ساخته می شوند.

چیدمان

ماشین‌های امروزی دارای یک درب جلوی کشویی هستند. این درب ها، امکان دسترسی به فضای داخلی را فراهم می‌کنند و معمولاً شامل دو یا گاهی اوقات سه قفسه بیرون‌کش می‌شوند. قفسه ها را می توان به عنوان “سبد” نیز نامید. در مدل‌های قدیمی‌تر ایالات متحده از دهه 1950، کل وان هنگام باز شدن قفل دستگاه باز می‌شد و همچنین بارگیری و برداشتن اقلام قابل شستشو، از بالا انجام می‌شد. کاربر برای برداشتن برخی از اقلام، به اعماق محفظه می‌رسید.

یانگز تاون کیچن، که تمام کابینت‌ها و سینک‌های آشپزخانه را تولید می‌کرد، یک ماشین ظرفشویی به سبک وان ارائه کرد. این محصول، به یک سینک آشپزخانه معمولی به عنوان یک واحد متصل می‌شد. بیشتر ماشین‌های امروزی انواع ظروف، ظروف نقره، اقلام بلند و ظروف پخت و پز را در قفسه پایینی قرار می دهند. این در حالی است که ظروف شیشه‌ای، فنجان‌ها و نعلبکی‌ها در قفسه بالایی قرار می‌گیرند. یکی از استثناهای قابل توجه ماشین های ظرفشویی تولید شده توسط شرکت می تگ، از اواخر دهه شصت تا اوایل دهه نود میلادی بودند. این طراحی منحصر به فرد باعث ظرفیت و انعطاف پذیری بیشتر در بارگیری ظروف و قابلمه ها و تابه ها می شود. امروزه مدل‌های “کشوی ظرف” ناراحتی‌های طولانی‌مدت را که در مدل‌های قدیمی‌تر با عمق کامل ضروری بود، از بین می‌برند.

سبد کارد و چنگال نیز رایج است. ماشین ظرفشویی کشویی که برای اولین بار توسط Fisher & Paykel در سال 1997 معرفی شد، گونه ای از ماشین ظرفشویی است که در آن سبدها را با دربی مانند کابینت بایگانی کشویی، بیرون می کشند و هر کشو در مدل دو کشو می تواند مستقل از دیگری عمل کند.

داخل ماشین ظرفشویی در بازار آمریکای شمالی، فولاد ضد زنگ یا پلاستیک است. اکثر آنها بدنه استیل ضد زنگ و قفسه های پلاستیکی هستند. وان های فولادی ضد زنگ، در برابر آب سخت مقاوم هستند و گرما را برای خشک شدن سریع ظروف حفظ می کنند. آنها همچنین با قیمت ممتاز عرضه می شوند. مدل‌های قدیمی‌تر از وان‌های لعابی پخته‌شده استفاده می‌کردند. در حالی که برخی، از پوشش وینیل متصل به وان فولادی استفاده می‌کردند که از وان، در برابر غذاهای اسیدی محافظت می‌کرد و باعث کاهش صدا می‌شد. ماشین‌های ظرفشویی ساخت اروپا، حتی در مدل‌های ارزان‌قیمت به‌صورت استاندارد دارای یک فضای داخلی از جنس استیل ضد زنگ هستند. همین امر در مورد نرم کننده آب داخلی نیز صادق است.

عناصر شستشو

ماشین‌های ظرفشویی اروپایی، تقریباً به طور کلی دو یا سه افشاننده در دستگاه به کار می برند که از دیواره پایین و پشت ماشین ظرفشویی تغذیه می‌شوند و هر دو قفسه را بدون مانع می‌گذارند. و همچنین در چنین مدل‌هایی، از آبگرمکن‌های داخلی استفاده می‌شود. زیرا اقلام پلاستیکی، هنگامی که در معرض گرمای عناصر پایه دستگاه قرار می گیرند ممکن است ذوب شوند؛ در واقع این آبگرمکن ها خطر ذوب شدگی اقلام پلاستیکی را بر طرف می کنند. بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی آمریکای شمالی تمایل دارند از عناصر در پایه ماشین ظرفشویی استفاده کنند.

برخی از ماشین‌های آمریکای شمالی، عمدتاً آن‌هایی که توسط جنرال الکتریک طراحی شده‌اند، از یک لوله شستشو که اغلب برج شستشو نامیده می‌شود، برای هدایت آب از پایین ماشین ظرفشویی به قفسه ظرفشویی استفاده می‌کنند. برخی از ماشین‌های ظرفشویی، از یک لوله متصل به قفسه بالایی استفاده می‌کنند که به منبع آب در پشت ماشین ظرفشویی متصل می‌شود و آب را به یک اسپری شستشوی دوم در زیر قفسه بالایی هدایت می‌کند.

امکانات

ماشین‌های ظرفشویی معمولی تا بالاترین سطح آمریکای شمالی اغلب دارای واحدهای دفع مواد غذایی سخت هستند که مانند واحدهای دفع زباله مینیاتوری عمل می‌کنند. این واحد ها، تکه‌های بزرگ ضایعات مواد غذایی را از آب شستشو حذف می‌کنند. یکی از تولیدکنندگانی که به حذف مواد غذایی سخت معروف است، بوش، یک برند آلمانی است. با این حال، بوش این کار را به منظور کاهش سر و صدا انجام می دهد. اگر اقلام بزرگتر ضایعات مواد غذایی، قبل از قرار دادن در ماشین ظرفشویی خارج شوند، حتی بدون واحدهای دفع زباله یکپارچه، نیازی به پیش شستشو نیست.

بسیاری از ماشین‌های ظرفشویی جدید دارای چرخه‌های شستشو با کنترل میکروپروسسور هستند که مدت زمان شستشو را بر اساس تعداد ظروف کثیف (که با تغییر دمای آب حس می‌شوند) یا میزان کثیفی موجود در آب شستشو (که از نظر شیمیایی یا نوری حس می‌شود) تنظیم می‌کنند. اگر کاربر بار جزئی داشته باشد، این می تواند در مصرف آب و انرژی صرفه جویی کند.

در چنین ماشین‌های ظرفشویی، کلید چرخشی الکترومکانیکی که اغلب برای کنترل چرخه شستشو استفاده می‌شود، با یک ریزپردازنده جایگزین می‌شود، اما بیشتر سنسورها و شیرها همچنان مورد نیاز هستند. با این حال، سوئیچ‌های فشار (برخی ماشین‌های ظرفشویی از سوئیچ فشار و دبی سنج استفاده می‌کنند) در اکثر ماشین‌های ظرفشویی با کنترل ریزپردازنده مورد نیاز نیستند؛ زیرا از موتور و گاهی اوقات، یک سنسور موقعیت چرخشی، برای تشخیص مقاومت آب استفاده می‌کنند. وقتی احساس کند کاویتاسیون وجود ندارد، می داند که مقدار بهینه آب را دارد. سوئیچ دو فلزی یا موتور موم، درب مواد شوینده را در طول چرخه شستشو باز می کند.(کاویتاسیون پدیده ای است که در آن فشار ساکن مایع، به زیر فشار بخار مایع کاهش می یابد و منجر به تشکیل حفره های کوچک پر از بخار در مایع می شود.)

برخی از ماشین‌های ظرفشویی دارای ویژگی قفل کردن کودک برای جلوگیری از شروع یا توقف تصادفی چرخه شستشو توسط کودکان هستند. گاهی اوقات می توان قفل کودک را برای جلوگیری از باز کردن درب توسط کودکان خردسال در طول چرخه شستشو گنجاند. این امر از بروز حوادث ناشی از آب داغ و مواد شوینده قوی که در طول چرخه شستشو استفاده می شود، جلوگیری می کند.

مراحل

مصرف انرژی و دمای آب

در اتحادیه اروپا، مصرف انرژی یک ماشین ظرفشویی، برای استفاده استاندارد، بر روی برچسب انرژی اتحادیه اروپا مشخص می شود. در ایالات متحده، مصرف انرژی ماشین ظرفشویی از طریق ضریب انرژی تعریف می شود.

اکثر ماشین‌های ظرفشویی مصرف‌کننده از ترموستات 75 درجه سانتی‌گراد (167درجه فارنهایت) در فرآیند ضدعفونی کردن استفاده می‌کنند. در طول چرخه نهایی آبکشی، المنت گرمایشی و پمپ شستشو روشن می شوند و تایمر چرخه (الکترونیکی یا الکترومکانیکی) متوقف می شود تا ترموستات خاموش شود. در این مرحله، تایمر چرخه از سر گرفته می شود و به طور کلی یک چرخه تخلیه را در چند مرحله افزایش می دهد.

اکثر ماشین‌های ظرفشویی مصرفی، به دلایل خطر سوختگی، مصرف انرژی و آب، زمان چرخه کلی و آسیب احتمالی به اقلام پلاستیکی در داخل ماشین ظرفشویی به جای 83 درجه سانتی‌گراد، از دمای 75 درجه سانتی‌گراد استفاده می‌کنند. با پیشرفت های جدید در مواد شوینده، دمای آب کمتر (50 تا 55 درجه سانتی گراد / 122 تا 131 درجه فارنهایت) برای جلوگیری از پوسیدگی زودرس آنزیم های مورد استفاده برای خوردن چربی و سایر تجمعات روی ظروف مورد نیاز است.

علاوه بر این، مواد شوینده حاوی اتوکسیلات نونیل فنل و نونیل فنل هستند. اینها در اتحادیه اروپا، توسط دستورالعمل اتحادیه اروپا 76/769/EEC ممنوع گشتند.

در ایالات متحده، ماشین‌های ظرفشویی مسکونی می‌توانند گواهینامه آزمایش بین‌المللی NSF را داشته باشند که عملکرد نظافت و بهداشت دستگاه را تأیید می‌کند.

ماشین ظرفشویی بخار سوپر گرم، می تواند 99 درصد از باکتری ها را در ظرف تنها در 25 ثانیه از بین ببرد.

خشك كردن

حرارت داخل ماشین ظرفشویی پس از شستشوی داغ نهایی، محتویات آن را خشک می کند. ماشین های ظرفشویی آمریکای شمالی تمایل دارند از خشک کردن با کمک گرما از طریق یک عنصر در معرض نور استفاده کنند که نسبت به روش های دیگر کارایی کمتری دارد. ماشین‌های اروپایی و برخی از ماشین‌های پیشرفته آمریکای شمالی از روش‌های غیرفعال برای خشک کردن استفاده می‌کنند. فضای داخلی فولاد ضد زنگ، به این فرآیند کمک می‌کند. برخی از مدل‌ها، از فناوری تبادل حرارت بین پوسته داخلی و خارجی دستگاه برای خنک کردن دیواره‌های داخلی و تسریع خشک‌کردن استفاده می‌کنند. برخی از ماشین‌های ظرفشویی از مواد خشک‌کننده مانند زئولیت استفاده می‌کنند که در ابتدای شستشو گرم می‌شوند، خشک می‌شوند و بخار ایجاد می‌کنند که صفحات را گرم می‌کند. سپس در طول چرخه خشک شدن خنک می‌شوند که دوباره رطوبت را جذب می‌کند و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند.

اقلام پلاستیکی و نچسب، قطره‌هایی با سطح کوچک‌تر تشکیل می‌دهند و ممکن است در مقایسه با ظروف چینی و شیشه به‌درستی خشک نشوند. همچنین گرمای بیشتری را ذخیره می‌کنند که آب کمی که روی آن‌ها باقی می‌ماند را بهتر تبخیر می‌کند. در برخی از ماشین های ظرفشویی برای بهبود خشک کردن، یک فن وجود دارد. ماشین‌های ظرفشویی قدیمی، با عنصر گرمایش قابل مشاهده (در پایین کابینت شستشو، زیر سبد پایین) ممکن است از المنت گرمایشی برای بهبود خشک کردن استفاده کنند. اما این گونه، انرژی بیشتری مصرف می کند.

مهمتر از همه، این است که شستشوی نهایی، مقدار کمی ماده شوینده به آب داغ اضافه می کند. این یک شوینده ملایم است که با کاهش کشش سطحی ذاتی آب، خشک شدن را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. به طوری که آب بیشتر چکه می کند و به میزان قابل توجهی کیفیت آب را بهبود می بخشد. اقلام، از جمله اقلام پلاستیکی را بهتر خشک می کند.

اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای سنسور خشک‌کن هستند. به همین دلیل، زمانی که نشانگر خشک‌کردن، روشن می شود یا در مدل‌های مدرن‌تر، روی صفحه‌نمایش دیجیتال با صدای قابل شنیدن نمایش داده می‌شود، به اپراتور نشان می دهد که چرخه شستشو و خشک کردن اکنون به پایان رسیده است.

سازمان های دولتی ایالات متحده، اغلب خشک کردن ظروف در هوا را، با غیرفعال کردن یا توقف چرخه خشک کردن برای صرفه جویی در انرژی توصیه می کنند.

انواع ماشین ظرف شویی

1.ماشین ظرفشویی کنترل جلو: ماشین های کنترل جلو به جای بالای دستگاه، دارای یک کنسول کنترل در پنل جلویی دستگاه می باشند. این کنترل‌های جلویی قابل مشاهده، ویژگی های زیر را دارا می باشند:

 • دسترسی سریع به چرخه ها و گزینه ها
 • برای مشاهده زمان باقی مانده در یک چرخه نیازی به باز کردن ماشین ظرفشویی نیست.

دستگاه ظرفشویی کنترل جلو

2.ماشین ظرفشویی کنترل بالا: ماشین ظرفشویی های کنترل بالا، کنترل ها را در بالای در پنهان می کنند تا یک پنل جلویی تمیز ایجاد کنند. کنسول اغلب صاف است و برای انتخاب گزینه فقط به لمس نیاز دارد. برخی از افراد ماشین ظرفشویی با کنترل بالا را به دلیل موارد زیر ترجیح می دهند:

 • پنل درب براق خطوط تمیز و ظاهری مدرن را به آشپزخانه می آورد
 • کنترل ها به راحتی پاک می شوند و تمیز نگه داشته می شوند
 • کمتر احتمال دارد که به طور تصادفی به کنترل ها ضربه بزنید و گزینه ها را انتخاب کنید
 • مدل ها اغلب یک دسته میله ای برای آویزان کردن حوله ها ارائه می دهند

ظرفشویی کنترل بالا

3.ماشین ظرفشویی قابل حمل: ماشین ظرفشویی های قابل حمل را می توان در جایی نگهداری کرد و در صورت نیاز بیرون کشید. آنها از لوله کشی زیر سینک شما استفاده نمی کنند بلکه به شیر آب متصل می شوند و به داخل سینک تخلیه می شوند. برخی از مدل ها به اندازه یک ماشین ظرفشویی توکار استاندارد هستند و برخی به اندازه کافی کوچک هستند تا روی میز قرار بگیرند. مزایای واشر قابل حمل عبارتند از:

 • ایده آل برای فضاهای کوچکتر مانند آپارتمان هایی که فضای اختصاصی برای ماشین ظرفشویی وجود ندارد
 • می توانید هنگام جابجایی، ماشین ظرفشویی قابل حمل خود را با خود ببرید

ظرفشویی قابل حمل

4.ماشین ظرفشویی داخلی و پنل حاضر: بر خلاف ماشین ظرفشویی های قابل حمل، ماشین های ظرفشویی های داخلی، برای ثابت ماندن در جای خود طراحی گشتند. هر ماشین ظرفشویی که قابل حمل نباشد، از این نوع است. آنها تقریباً هم سطح با کابینت ها قرار می گیرند و خطوط تمیزی را به آشپزخانه می آورند. ماشین ظرفشویی پنل حاضر، نوعی ماشین ظرفشویی داخلی است. این دستگاه، به شما امکان می دهد جلوی کابینت را به ماشین ظرفشویی بچسبانید و ظاهری داخلی و سفارشی به آن بدهید تا با سبک آشپزخانه شما تطبیق پیدا کند.

ظرفشویی داخلی

5.ماشین ظرفشویی سه طبقه: این مدل ها دارای قفسه سوم در بالای ماشین ظرفشویی هستند. قفسه اغلب کم عمق است و برای اقلام کوچکتر است؛ اگرچه برخی از نسخه ها می توانند لیوان و کاسه را در خود جای دهند. بهتر است به دنبال مدل‌هایی با قابلیت شستشو در زیر قفسه باشید تا با قدرت تمیز کنندگی مشابه قفسه‌های دیگر برخورد کند.

ظرفشویی سه طبقه

انواع ماشین ظرفشویی بر اساس اندازه

 1. اندازه کامل: ماشین ظرفشویی با اندازه کامل، ظرفیت بالایی دارد. آنها در دو گزینه ارائه می شوند. کوچکترین نسخه معمولا تا 12  تنظیمات مکان را نگه می دارد، در حالی که بزرگترین مدل ها تا 16 تنظمات را نگه می دارند. با ماشین ظرفشویی سایز کامل، در آب و انرژی صرفه جویی خواهید کرد زیرا می توانید بسیاری از اقلام را به طور همزمان بشویید.
 2. ماشین ظرفشویی باریک: اگر آشپزخانه کوچک یا باریکی دارید، مدل های باریک ایده آل هستند. این مدل، از نظر ظاهری شبیه به ماشین ظرفشویی معمولی است، اما عرض آنها کمتر است که باعث ظاهری باریک آن می شود. ماشین ظرفشویی باریک، قدرت تمیز کنندگی مشابهی با همتایان بزرگ خود دارد؛ اما از طراحی باریک تر برخوردار است.
 3. ماشین ظرفشویی جمع و جور: ماشین ظرفشویی های جمع و جور معمولاً به اندازه مایکروویو هستند. می توانند حداکثر تا 6 تنظیمات مکان را نگه دارند. آنها برای موقعیت هایی که نیاز به ماشین ظرفشویی دارید، اما فضای کمی برای جا دادن دارید، عالی هستند.

قطعات ماشین ظرفشویی

 1. المنت حرارتی: المنت گرمایشی که در پایه وان ماشین ظرفشویی قرار دارد، مسئولیت افزایش دمای آب، در طول چرخه شستشو و دمای هوا در طول چرخه خشک کردن، را دارد.
 2. پخش کننده مواد شوینده و کمک آبکشی: محل نگهداری مواد شوینده جایی است که مواد شوینده قبل از شروع یک چرخه ذخیره می شود. یک ظرف مستطیلی شکل نسبتا کوچک با یک در و محفظه کمک آبکشی جداگانه، معمولاً در داخل درب دستگاه قرار دارد. پخش کننده مواد شوینده، مواد شستشو را در زمان مناسب، در طول یک چرخه آزاد می کند. تلگراف شما هر از چند گاهی نیاز به تمیز کردن دارد، زیرا تجمع مواد شوینده می تواند مانع از کارکرد صحیح تلگراف شود. می توانید آن را با استفاده از یک پارچه مرطوب پاک کنید تا باقیمانده آن پاک شود.
 3. پنل کنترل: در بالا یا جلوی درب دستگاه قرار دارد. چرخه شستشو و گزینه های خود را از اینجا انتخاب می کنید. همچنین ممکن است پیام‌های خطا روی این کنسول نازک و مستطیلی نمایش داده شود که به عیب‌یابی دستگاهی که روشن نمی‌شود کمک می‌کند.
 4. قفسه ها: اکثر ماشین‌های ظرفشویی دارای دو یا سه قفسه هستند. آنها دارای قلاب هایی هستند که تمام اقلام را، در طول چرخه شستشو و خشک کردن به طور ایمن نگه می دارند.
 5. سبد نقره ای: اکثر مدل های ماشین ظرفشویی دارای یک سبد نقره ای متحرک برای کارد و چنگال های روزمره هستند که در قفسه پایینی قرار می گیرند. اگر نیاز دارید برای وسایل بزرگ جا باز کنید، می توانید مکان آن را تغییر دهید.
 6. بازوهای اسپری: در یک ماشین ظرفشویی معمولی دو بازوی شستشوی چرخان وجود دارد و برخی از مدل های بالاتر ممکن است دارای بازوی سقفی سوم باشند. یکی در زیر قفسه بالایی قرار دارد و آب را روی ظروف در قفسه بالایی می‌پاشد و دسته دوم زیر قفسه پایینی قرار دارد. هر دو زمانی فعال می شوند که آب پمپ، به بازوها فشار می آورد.
 7. چفت در: چفت، همان چیزی است که درب وسیله را محکم می کند. این چفت، زیر پوشش پلاستیکی درب داخلی قرار دارد. چفت در، سوئیچ ایمنی را برمی‌گرداند و به ماشین ظرفشویی می‌گوید درب قفل است تا چرخه شروع شود. قفل معیوب درب، می تواند دلیلی برای نشتی دستگاه شما باشد.
 8. شیر ورودی آب: شیر ورودی در داخل دستگاه قرار دارد و برای کنترل میزان آب مصرفی در یک چرخه باز و بسته می شود.
 9. پمپ و موتور سیرکولاسیون: پمپ گردش آب را از طریق بازوهای اسپری وارد وان دستگاه می کند، در حالی که موتور با افزایش فشار آب، حرکت چرخشی را فراهم می کند.
 10. سیستم فیلتراسیون: فیلتر دستگاه، شما معمولا در گوشه پایین وان، زیر قفسه پایینی قرار دارد. این فیلتر به محافظت از پمپ در برابر گرفتگی با ذرات بزرگ غذا و همچنین فیلتر کردن آب کثیف کمک می کند. آبی که به‌درستی تخلیه نمی‌شود یا ظروف کثیف، معمولاً نشان از آن دارند که ممکن است نیاز به تمیز کردن فیلتر خود داشته باشید.
نکاتی که هنگام خرید ماشین ظرفشویی باید به آنها توجه نمود:
 1.  عملکرد تمیز کردن

 2. عملکرد خشک کردن

 3. عملکرد بی صدا

 4. چرخه ها و گزینه ها

 5. دستگاه های هوشمند متصل

 6. طراحی داخلی کارآمد و وان ضد زنگ

 7. قابلیت اطمینان، تعمیر و نگهداری و نصب

 8. بهره وری انرژی

نگاهی به بهترین های ماشین ظرفشویی جهان

بهترین ماشین ظرفشویی به طور کلی: ماشین کنترل جلو از جنس استنلس استیل Bosch Ascenta
بهترین ماشین ظرفشویی: سری ۵۰۰ ماشین ظرفشویی Bosch
ماشین ظرفشویی هوشمند: ماشین ظرفشویی هوشمند LG از جنس استیل ضد زنگ
مقرون به صرفه ترین: ماشین ظرفشویی کامل کنسول GE
پیشرفته ترین: ماشین ظرفشویی کامل کنسول Miele
بی صداترین: ماشین ظرفشویی وان بلند Samsumg
ماشین ظرفشویی سه قفسه: ماشین ظرفشویی کنترل بالا KitchenAid PrintShield
بهترین ماشین ظرفشویی جمع و جور: ماشین ظرفشویی استیل ضد زنگ با کنترل بالا Samsung
بهترین ماشین ظرفشویی قابل حمل: ماشین ظرفشویی کامل کنسول قابل حمل هوشمند GE
برترین ماشین ظرفشویی کانتر: ماشین ظرفشویی کانتری قابل حمل حرفه ای Farberware
برترین ماشین ظرفشویی کشوی ظروف: ظرفشویی دوبل کنسول کامل Fisher & Paykel

ماشین ظرفشویی در ایران

اولین ماشین ظرفشویی در ایران در سال 1399 توسط “گروه صنعتی پاکشوما” به بازار عرضه شد. مهندسان این شرکت بعد از یک سال تلاش، موفق شدند با سرمایه گذاری 6 میلیون و 500 هزار دلاری اولین ماشین ظرفشویی را به بازار وارد کنند و خط تولید ماشین ظرفشویی را راه اندازی کنند.امروزه صنعت تولید ماشین ظرفشویی در ایران با پیشرفت های زیادی همراه می باشد. همچنین برند های معتبری در این زمینه به رقابت با یکدیگر می پردازند.

بنا بر گفته ها، دستگاه ظرفشویی ایرانی دارای مدل های گوناگونی است که یک سری از برندهای آن بسیار مطرح می باشد، شامل برندهای ماشین ظرفشویی ایرانی اسنوا، پاکشوما، آبسال، جی پلاس، امرسان و دیگر برندهای ایرانی که در بازارها موجود می باشد. بهترین ماشین ظرفشویی ایرانی را می توان اسنوا، پاکشوما و امرسان را نام برد.