فر برقی بهتره یا ماکروفر

سئو کار
24 خرداد 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
فر برقی بهتره یا ماکروفر

فر برقی بهتره یا ماکروفر

میشه این سوال وجود داشته است که فر برقی بهتره یا ماکروفر؟ تفاوت فر برقی و ماکروفر در چیست؟اغلب مردم بین انتخاب این دو محصول دچار مشکل می شوند. با هر دوی این دستگاه ها می توان پخت و پز های مختلفی انجام داد و به ندرت عملی است که بتوان گفت فقط با یکی از این دستگاه ها می شود انجام داد.در زمان های قدیم آشپزخانه ها وسایل الکتریکی کمی داشتند. کم کم با پیشرفت تکنولوژی لوازم خانگی توسعه پیدا کردند. فر برقی و ماکروفر جزئی از همان دستگاه ها می باشند که در حاضر جزء جدا نشدنی از لوازم خانگی ما می باشند.

 

ویژگی های فر برقی

زمانی که قصد دارید غذای شما برشته شود یا کبابی شود و یا وقتی بخواهید غذای خود را گریل کنید فر برقی گزینه ی مناسبی می باشد. در کل می توان گفت دستگاه فر برقی برای پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد. فر برقی از هوای گرم داخل دستگاه و جریان آن به وسیله فن، برای پخت غذا استفاده می کند. با توجه به اینکه گرما به طور یکنواخت روی ماده غذایی پخش می شود، در نتیجه نسبت به فر های اجاق گاز عملکرد بهتری دارد. ابعاد فرهای برقی کوچک است و مناسب برای آشپزخانه های کوچک می باشد.با فرهای برقی میتوان غذاهایی گریل شده مانند کباب ها، مرغ تنوری، لازانیا و پیتزا درست کرد.

 

ویژگی های ماکروفر

ماکروویو در سال ۱۹۴۷ وارد بازار جهانی شد و روز به روز به محبوبیتش اضافه شد. دستگاه ماکروفر با ایجاد امواج رادیویی، موجب جنبش مولکول های آب در داخل مواد غذایی می شود. در نتیجه آب داخل ماده غذایی بخار می شود. بیش ترین کاربرد ماکروفر برای گرم کردن غذاهای آماده است. با توجه به وجود تایمر و المنت در در فر برقی، تعمیر آن نسبت به تعمیر ماکروفر بیش تر پیش می آید. ماکروفر نسبت به فر های برقی ۷۵ درصد برق کم تر مصرف می کند و نسبت گاز نیز خیلی به صرفه تر است.

از نکات مثبت دستگاه ماکروفر راحتی کار با آن است به طوری که همه افراد خانواده می توانند ار آن استفاده کنند. نکات مثبت دیگر آن سرعت بالای آن در گرم کرن و مصرف برق پایین آن نسبت به دیگر گرم کننده ها است. از مایکروویو می توان برای پخت غذاهای نیمه آماده، درست کردن قهوه و گرم کردن شیر استفاده کرد.در واقع مایکروفر فقط باعث جنبش مولکول های آب داخل مواد غذایی می شود.برای اطمینان از نداشتن نشتی امواج دستگاه بهتر است سالی یکبار تست اشعه ماکروفر را در مراکز معتبر خدماتی انجام دهید.

 

تفاوت فر برقی و ماکروفر

۱. تفاوت فر برقی و ماکروفر به لحاظ عملکرد دستگاه و روش پخت

در فر برقی گرما حرارت توسط المنت‌ها تولید می‌شود سپس توسط فن‌ها به گردش در می‌آمده تا حرارت یکنواختی در فضای کابین ایجاد شود.مگنترون ماکروفر قطعه ای است که با ساطع کردن امواج به بدنه فلزی دستگاه موجب انعکاس آن بر روی ماده غذایی می‌شوند.

این امواج دارای فرکانس بالا هستند و به همین دلیل باعث لرزش مولکول‌ها در محل خود می شوند. لرزش مولکول‌های آب موجود در مواد غذایی سبب تولید گرما از داخل ماده غذایی می شود. این مواد از داخل گرم، و با گذشت زمان پخت غذا را نتیجه می دهند.

 

۲. تفاوت فر برقی و ماکروفر به لحاظ زمان پخت

از آنجایی که فرایند گرمایش در ماکروفرها در داخل مواد غذایی اتفاق می‌افتد. لذا سرعت طبخ غذا و جوشاندن مایعات در این دستگاه بیشتر از فرهای برقی است. زیرا برخلاف فرهای برقی لازم نیست که تمام فضای دستگاه گرم شده و گرما از بیرون به مواد غذایی منتقل شود. فرهای برقی ابتدا زمان لازم دارند تا محیط داخل دستگاه را گرم کنند و تازه بعد از گرم شدن خود دستگاه حرارت به غذا منتقل شود. اما ماکروفر بلافاصله فرآیند گرمایش را با ساطع کردن امواج آغاز می‌کنند.

۳. تفاوت فر برقی و ماکروفر به لحاظ مصرف انرژی

مصرف انرژی با اصطلاح توان سنجیده می شود که در مورد فرهای برقی اغلب بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ وات است. اما در طول مدتی کارکرد خود همیشه از حداکثر توانشان استفاده نمی‌کنند. میزان مصرف برق توسط فر به تنظیمات ترموستات و دمای تنظیمی توسط فرد بستگی دارد. همچنین اندازه دستگاه نیز پارامتر موثر دیگری در برق مصرفی دستگاه است بدین معنی که فرهای بزرگ‌تر برق بیشتری مصرف می‌کنند. در مقابل توان مصرفی ماکروفر معمولا بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ وات است، بنابراین مصرف برق آنها از فر های برقی کمتر است. برای مثال در پخت سیب‌زمینی، ماکروفر حدود ۷۵ درصد کمتر از فر برقی انرژي مصرف می‌کند.