انواع صفحه نمایش تلویزیون

مهیار
3 بهمن 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
انواع صفحه نمایش تلویزیون

فهرست مطالب

انواع صفحه نمایش تلویزیون

تلویزیون ها در ظاهر ممکن خیلی ساده به نظر بیایند. اما از تکنولوژی و قطعات زیادی متشکل می باشند. داخل این مقاله قصد داریم در مورد نوع صفحه نمایش تلویزیون های حال حاضر صحبت کنیم. امروزه دیگر همه با صفحه نمایش های LCD و LED آشنایی دارند، اما با پیشرفت روز افزون علم صفحه نمایش های جدید و بهتری مانند QLED,Super AMOLED,OLED ساخته شده است که ممکن است اطلاعات زیادی در مورد آنها نداشته باشیم. اگر دوست دارید در مورد این صفحه نمایش ها بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

صفحه نمایش پلاسما

صفحه نمایش پلاسما PDP در سال 1968 ساخته شد و تا سال 2007 در بازار نمایشگر ها بسیار رایج بود. در این صفحه نمایش از سلول های گاز یونیزه با بار الکتریکی، برای نمایش پیکسل ها استفاده می شد. از آنها در تلویزیون های 30 اینچ به بالا استفاده می کردند. این نوع صفحه نمایش با اینکه خیلی قدیمی می باشد اما ویژگی های باور نکردنی دارد. زاویه دید آن از صفحه نمایش LCD بیشتر است، خیلی پرنورتر است و رنگ مشکی را خیلی عمیق نشان می دهد، نرخ رفرش یا نو سازی این تلویزیون های باورنکردنی می باشد و قابلیت نوسازی تا 600 هرتز را دارند که بیشترین آن در تلویزیون های ال ای دی 120هرتز می باشد. اما  این صفحه نمایش ها هم مشکلات زیاد دارند. برای مثال: ضخامت زیاد، مصرف بیش از اندازه انرژی، وزن بالا،سوختن پیکسل ها، کیفیت پایین رنگ ها از مشکلات نمایشگر های پلاسما بود. بخاطر همین این صفحه نمایش ها برای نمایشگر های خانگی مناسب نمی باشد.

صفحه نمایش LCD

ساخت صفحه نمایش LCD انقلاب عظیمی در صنعت به حساب می آید. LCD اولین صفحه نمایش کریستال مایع می باشد که با چرخش این کریستال ها و عبور نور از آنها موجب تولید رنگ می شود. این صفحه ها نه تنها در تلویزیون ها بلکه در دستگاه های دیگر نیز تاثیر گذار بوند. مشکل اصلی LCD ها درست نشان ندادن رنگ ها بود.

صفحه نمایش LED

پنل LED در مقابل OLED

این صفحه نمایش خیلی به LCD شباهت دارد. در LCD از فلورسنت برای عبور دادن رنگ ها استفاده می شد. اما در صفحه نمایش LED یک لایه لامپ های نوری دیود ال ای دی کار شده است که با کمک آنها تصویر تولید می شود. اصلا اسم این پنل برگرفته از این لامپ ها می باشد. تفاوت مهم این صفحه نمایش با LCD در کیفیت بالا تصویر، رنگ و عمر طولانی آن می باشد.

صفحه نمایش QLED

در این نمایشگر ها از ساختار مولکولی کوانتومی استفاده شده است. بازتاب نور این ذرات بسیار زیاد و دقیق است به همین دلیل کیفیت تصاویر خروجی، میزان دقت در رنگ و کنتراست آنها بسیار بالاتر از LED می باشد.

صفحه نمایش OLED

 

این صفحه نمایش به معنی Organic Light-Emitting Diode که به آن ال ای دی اورگانیک هم می توان گفت. نقطه قوت این صفحه نمایش ها در آن است که دیگر نیاز به نور پس زمینه ندارند بلکه تمام پیکسل ها در این پنل می توانند نور تولید کنند. ویژگی این صفحه نمایش در روشنایی و کنترسات بالا، زاویه دید بیشتر، سرعت پاسخگویی زیاد می باشد. از مشکلات آن می توان به عمر کمتر نسبت به بقیه، گران بودن و دید کم صفحه در فضای پر نور اشاره کرد.

صفحه نمایش AMOLED

تلویزیون OLED

 

این صفحه نمایش ها یک نسخه گران تر و بهتر صفحه نمایش OLED می باشد که کیفیت تصویر آن فوق العاده است. در ضمن مصرف انرژی این صفحه نمایش کاهش و زاویه دید و سرعت پاسخ گویی آن افزایش پیدا کرده است.

صفحه نمایش Super AMOLED

همانطور که امولد یک نسخه پیشرفته اولد بود Super AMOLED یک نسخه قوی تر از AMOLED می باشد. وقتی یک صفحه نمایش AMOLED با LCD ها مقایسه می کنیم متوجه می شویم که آنها رنگ هارا بهتر نشان می دهند، سرعت پاسخ گویی آنها بیشتر و کمتر انرژی مصرف میکنند. حالا Super AMOLED ها در تمام این زمینه ها از AMOLED ها بهترن به حدی که مصرف انرژی این پنل ها 20 درصد کاهش پیدا کرده است. یکی از پیشرفت های بزرگ این پنل ها، نمایش بهتر 80 درصدی در مقابل نور زیاد آفتاب می باشد که از مشکلات مهم خانواده OLED بود.


طبق توضیحات تکمیلی در متن بالا شما می توانید محصولات برندهای مختلف در راستای کالا و لوازم خانگی را در فروشگاه برادران حبیب زاده مشاهده کنید.

برای ورود به سایت 365 کالا کلیک کنید

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.