آموزش پاک کردن لکه از لباس های کودک

sajad
2 اسفند 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
آموزش پاک کردن لکه از لباس های کودک

بچه‌ها خیلی بخشنده و مهربان هستند و این مهربانی بی‌اندازه تاحدس است که امکان ندارد چیزی بخورند و قسمتی از آن خوردنی را به لباس‌شان ندهند. کافی است یک تکه شکلات یا کمی توت‌فرنگی و… به فرزندتان بدهید؛ بعد از چند لحظه می‌بینید که نصفی را خودش خورده و نصف دیگرش را به لباس‌هایش داده است. مادرها هم که هیچ وقت خدا این بخشندگی بچه‌ها را درک نمی‌کنند و برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس کودک زانوی غم بغل می‌گیرند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد از بین بردن لک لباس بچه صحبت کنیم و تمام ترفندها برای پاک کردن انواع لکه‌ها را بهتان یاد بدهیم.

برای شستشوی لباس بچه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 • سعی کنید لباس کثیف کودک‌تان را در اولین فرصت بشویید. هرچه لباس لک شده را زودتر بشویید، امکان بیشتری وجود دارند تا لکه به‌طور کامل از بین برود.
 • لباس نوزادان و کودکان را قبل از شستشو حتما با آب سرد آبکشی کنید.
 • سعی کنید تا جایی که می‌توانید لباس نوزادان را به‌تنهایی داخل لباسشویی بیاندازید و بشویید؛ درواقع خیلی بهتر است لباس نوزادان به‌همراه لباس بزرگسالان شسته نشوند.
 • برای شستشوی لباس بچه‌ها به دنبال شوینده‌های خارجی و گران‌قیمت نباشید. خرید یک شوینده‌ی ملایم و ساده‌ی ایرانی کافی است؛ حتی همین صابون‌های شستشوی لباس معمولی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای شستن لباس کودکان باشد.
 • سعی کنید از شوینده‌های رنگی یا خیلی معطر استفاده نکنید چون احتمال دارد باعث بروز حساسیت در بچه‌ها شوند. یک شوینده‌ی بدون رنگ و بدون بو کافی است.
 • یک لباس نو برای کودک یا نوزادتان خریده‌اید؟ لطفا همان لباس جدید را هم بشویید چون احتمالا قبل از این‌که شما آن لباس را بخرید، با دست‌های مشتریان دیگر، فروشنده و… تماس داشته و تمام آلودگی‌ها را به خودش جذب کرده است.
 • تمام لباس‌ها یک برچسب نحوه‌ی شستشو دارند. قبل از این‌که لباسی را بشویید حتما نوشته‌های روی برچسب نحوه‌ی شستشو را بخوانید تا بدانید با چه دمایی و چطور باید شسته شود.

برای از بین بردن لک لباس بچه چه می‌توان کرد؟

خیلی از لکه‌های روی لباس‌ها بدقلق نیستند و با استفاده از یک روش ساده و بدون دردسر پاک می‌شوند. برای از بین بردن چنین لکه‌هایی بهتر است لباس را با آب سرد آبکشی کنید و برای مدت کمی بخسانید. سپس کمی صابون روی لکه بمالید و با یک فرچه یا اسنفج به‌آرامی لکه روی لکه بکشید و نهایتا با یک آبکشی کار را تمام کنید.

حالا نوبتی هم که باشد نوبت به لکه‌های بدقلق و سخت می‌رسد. از بین بردن هرکدام از این لکه‌ها راه و روش مخصوص به‌خودش را دارد که درادامه به‌طور کامل درموردشان توضیح می‌دهیم.

چطور لک قطره آهن را از روی لباس کودک پاک کنیم؟

یکی از درگیری‌های هرروزه‌ی یک مادر با کودک زیر دوسالش، خوراندن قطره‌ی آهن است و خیلی وقت‌ها آخر این ماجرا به ریختن قطره روی لباس و به وجود آمدن یک لکه قطره آهن است. اما چه راهی برای پاک کردن قطره آهن از روی لباس نوزاد و کودک وجود دارد؟

 • کمی آبلیمو یا آب لیموی تازه روی لکه قطره آهن بچکانید و اجازه بدهید کمی بماند. بعد با یک تکه اسفنج یا یقه شور روی لکه بکشید تا کم‌رنگ یا پاک شود و در مرحله‌ی آخر آبکشی کنید.
 • مقداری ماست روی لکه بمالید و بگذارید کمی بماند و بعد لباس را آبکشی کنید.
 • اگر از دو روش بالا برای ازبین بردن لکه قطره آهن استفاده کردید و پاک نشد می‌توانید لباس را با کمی جوش شیرین بشویید.
 • استفاده‌ از پودر لکه‌بر هم یکی از گزینه‌های پیشنهادی ما برای پاک کردن لک قطره آهن است.

۳ روش برای از بین بردن لکه میوه از روی لباس بچه

کودک دلبندتان با خوردن یکی دو عدد توت‌فرنگی، آلبالو و… لباس‌هایش را به‌طرح خال‌خالی قرمز درآورده است و چیزی نمانده تا اشک‌تان با دیدن این صحنه جاری شود؛ به‌سرعت اقدامات زیر را روی لباس‌ها پیاده کنید:

 • لباس‌ها را به‌مدت پانزده دقیقه در محلول آب سرد و آبلیمو قرار دهید، بعد باصابون بشویید و داخل ماشین لباسشویی بیاندازید.
 • بامقدار مساوی آب و الکل، یک محلول آماده کنید و لباس‌ها را در این محلول بخیسانید و سپس بشویید.
 • از محلول آب و سرکه سفید هم، برای پاک کردن لکه میوه از روی لباس بچه می‌توانید استفاده کنید.

برای از بین بردن لکه غذا از روی لباس کودک چه کنیم؟

 • برای پاک کردن لکه غذا از روی لباس بچه بهتر است چند قطره مایع ظرفشویی روی لکه‌ها بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند. سپس با یک مسواک کهنه یا یک تکه اسفنج روی لکه‌ها بکشید تا پاک شوند.
 • برای ازبین بردن لک لباس بچه، از کمی الکل یا مواد ضدعفونی کننده‌ی دست حاوی الکل هم می‌توانید استفاده کنید.
 • روی لکه‌ی غذاها کمی پودر تالک یا پودر نشاسته‌ی ذرت بریزید و بعد از حدود یک ساعت لباس‌ها را داخل ماشین لباسشویی بشویید.
 • لکه‌های پروتئینی مثل شیر مادر، شیرخشک و بعضی از غذاها را می‌توانید باکمک پاک کننده‌های آنزیمی مثل پودر ماشین لباسشویی ازبین ببرید. اگر لکه‌ها سرسختی کردند و به‌طور کامل پاک نشدند از پودرهای لکه‌بر چندمنظوره استفاده کنید.

چطور می‌توان لکه شکلات را از روی لباس بچه پاک کرد؟

فرض کنید کودک‌تان برای چند دقیقه با یک تکه شکلات تنها می‌ماند، شما ناگهان سرمی‌رسید و با یک فاجعه‌ی تمام عیار روبه‌رو می‌شوید. بهتر است دست‌وپایتان را گم نکنید و ببینید بهترین روش ازبین بردن لک شکلات از روی لباس بچه چیست؟

 • کمی صبر کنید تا لکه روی لباس خشک شود و سپس باقی مانده‌ی شکلات‌ها را از روی لباس بتراشید. کمی محلول آب و صابون آماده کنید. یک اسفنج را به محلول آغشته کنید و روی لکه‌ها ضربه بزنید تا محو شوند و درنهایت لباس را آبکشی کنید.
 • از محلول آب و سرکه هم می‌توان برای پاک کردن لکه شکلات از روی لباس کودک استفاده کرد. اسفنج را به آب و سرکه سفید آغشته کنید و روی لکه‌ها بمالید تا پاک شوند.

علت زرد شدن لباس نوزاد چیست؟

حتما برایتان پیش آمده که لباس نوزادتان بعد از چند بار استفاده و شسشتو زرد می‌شود. زرد شدن لباس نوزاد می‌تواند علت‌های متفاوتی داشته باشد:

 • اگر لکه‌های چربی به‌خوبی از روی لباس پاک نشوند؛ به مرور زمان می‌توانند لباس را زرد کنند.
 • استفاده‌ی همیشگی از سفیدکننده‌ها مثل وایتکس و… به‌مرور باعث زرد شدن لباس نوزادان و کودکان می‌شود.
 • در مصرف نرم‌کننده‌ها نیز زیاده‌روی نکنید. استفاده مداوم از نرم‌کننده‌ها باعث زرد شدن لباس‌ها می‌شود.

اگر می‌خواهید لباس نوزادتان زرد نشود بهتر است لباس‌ها را بلافاصله بعد از لک شدن با یک شوینده‌ی ساده بشویید و زیر نور آفتاب خشک کنید. البته بهتر است لباس نوزادان بیش از اندازه درمعرض آفتاب و نور خورشید نباشند؛ چون ممکن است الیاف لباس‌ها آسیب ببیند و عمر لباس کوتاه شود.

حرف آخر اسنوا

بزرگ‌ترها هنگام خوردن خوراکی‌ها قبل از هرچیز مواظب تمیز ماندن لباس‌هایشان هستند؛ چیزی که در دنیای بچه‌ها به‌هیچ عنوان تعریف نشده است و به‌محض خوردن هرچیزی به‌احتمال زیاد لباس‌هایشان را پر از لکه می‌کنند. برای پاک کردن انواع کله از روی لباس بچه‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد. ما نیز در این مقاله سعی کردیم به‌طور کامل درموردشان توضیح دهیم.

کافی است این نکات را بخوانید، به‌خاطرتان بسپارید و مهم‌تر از همه فراموش نکنید لباس‌ها را به‌محض لکه شدن زود و سریع بشویید. دراین‌صورت هیچ اثری از لکه‌ها نخواهد ماند و لباس بچه‌ها برای مدت طولانی‌تری تمیز و قابل استفاده باقی می‌مانند.